У чому користь чорної кави: вчені назвали вісім переваг для здоров’я

Джерело: unian.ua

Ніщо не зрівняється із запахом свіжомеленої кави вранці, але вживання кофеїну – це не тільки дорога звичка, а й користь для здоров’я.

Видання The Telegraph пише, що перші дослідження показали, що чашка кави підвищує ризик серцево-судинних захворювань і астми.

“Якщо подивитися на докази, то вони не говорять, що потрібно відмовитися від кави, а кажуть, що потрібно пити більше. Для людей, які постійно запитують “що ще я можу зробити, щоб бути здоровим” або “я збираюся зайнятися здоров’ям”, єдине, що ви хочете продовжувати робити, – це продовжувати пити каву”, – розповів професор Клер Коллінз, експерт у галузі харчування та дієтології з Університету Ньюкасла в Новому Південному Уельсі.

Користь чорної кави

Захист серця

Вчені з Університету Колорадо, які вивчили дані про харчування і медичні карти понад 15 000 осіб, виявили, що порівняно з людьми, які не п’ють кави, на кожну додаткову чашку кави, випиту на тиждень, на 7% знижувався ризик серцевої недостатності і на 8% – ризик інсульту.

Експерти вважають, що цей ефект обумовлений біологічно активними сполуками, що містяться в каві, яких налічується понад 100. Зокрема, вважається, що поліфеноли зменшують окислювальний стрес, який виникає за дисбалансу корисних і шкідливих молекул в організмі, і запалення, захищаючи серце від ушкоджень.

Зниження ризику розвитку діабету 2 типу

У 2014 році вчені Гарвардського університету провели огляд 28 попередніх досліджень і виявили, що у людей, які випивають одну чашку кави на день, ризик розвитку діабету 2 типу був на 8% нижчий, ніж у тих, хто не п’є кави. З кожною випитою чашкою кави цей ризик зростав, аж до 33% зниження серед тих, хто випивав шість чашок на день.

Вчені припустили, що кислоти, які містяться в каві, можуть позитивно впливати на рівень цукру в крові, а високий вміст магнію може забезпечити додатковий захист.

Потенціал для запобігання хворобам Альцгеймера та Паркінсона

Учені з Канади, які вивчали цей феномен, у своїй роботі 2018 року припустили, що цей ефект може бути пов’язаний зі сполуками під назвою феніліндани, які утворюються під час обсмажування кавових зерен. Вважається, що вони перешкоджають накопиченню білків під назвою амілоїд і тау, які токсичні для клітин мозку.

Профілактика раку

Дослідження засвідчили, що деякі види раку, особливо рак печінки і матки, рідше трапляються у тих, хто п’є каву. Є також деякі свідчення того, що цей напій може захищати від раку ротової порожнини і шкіри.

На думку професора Коллінза, за цим ефектом, мабуть, стоять два фітонутрієнти, що містяться в каві, під назвою кафестол і кахвеол. Вважають, що кавова й хлорогенова кислоти також запобігають розвитку раку, нейтралізуючи шкідливі хімічні речовини, які називаються вільними радикалами, додає професор Коллінз.

Настрій і депресія

В одному з оглядів, проведеному дослідниками з Китаю, було виявлено, що ризик розвитку депресії на 24% нижчий у найбільших шанувальників кави, які випивають 4,5 чашки на день, порівняно з тими, хто випиває менше однієї чашки на день.

Вважається, що це пов’язано з тим, що кофеїн, який міститься в каві, підвищує рівень нейротрансмітерів у мозку, таких як “гормон щастя” дофамін.

Контроль ваги

За даними досліджень, кава не тільки містить мало калорій, а й підвищує здатність організму спалювати калорії, активізуючи бурий жир.

Вчені з Ноттінгемського університету вивчали бурий жир у лабораторних умовах, і результати показали, що кава активізує його, що зрештою може допомогти у втраті ваги.

Збільшення тривалості життя

Дослідники з Австралії понад десять років стежили за станом здоров’я і звичками вживання кави близько 450 000 осіб і дійшли висновку, що в людей, які випивають дві-три чашки меленої кави на день, на 27% менше шансів померти завчасно.

На думку авторів дослідження, за цим ефектом, найімовірніше, стоїть не кофеїн, а інші сполуки в каві, такі як кавова і хлорогенова кислота.

Полегшує головний біль

В одному з оглядів Оксфордського університету було показано, що вживання парацетамолу або ібупрофену в разі мігрені або головного болю напруги зменшує біль на 25%. Однак люди, які приймали знеболювальні разом із кофеїном, стверджували, що рівень болю знизився вдвічі.

Яка кава вважається кращою

Гарна новина для тих, хто не любить гіркого смаку: насправді неважливо, п’єте ви чорну каву чи додаєте до неї крапельку молока – користь для здоров’я буде однаковою.

Найкращий спосіб приготування кави

Якщо говорити про спосіб приготування кави, то деякі дослідження показують, що скандинавський метод, який передбачає кип’ятіння кави, може підвищити ризик серцево-судинних захворювань.

“Тому такі способи, як фільтр і еспресо, в яких не використовується окріп, ймовірно, кращі”, – говорить доктор Дуейн Меллор, дипломований дієтолог з Медичної школи Астона в Бірмінгемі. “Якщо ви використовуєте френч-прес, можливо, має сенс дати воді трохи охолонути, перш ніж додавати її в каву”.

Кава без кофеїну чи з кофеїном

Не має великого значення, якій каві ви віддаєте перевагу – звичайній чи без кофеїну. Однак тим, хто хоче зміцнити своє психічне здоров’я, дослідження показують, що кава з кофеїном необхідна.

Скільки кави можна пити щодня

Дослідження показують, що для того, щоб кава принесла користь здоров’ю, необхідно вживати від 200 до 500 мг кофеїну на день, що приблизно відповідає двом – п’яти чашкам.

При перевищенні цього діапазону користь зникає, а ризики зростають. Однак важливо зазначити, що спосіб приготування кави впливає на кількість кофеїну, що міститься в напої.

При цьому NHS рекомендує випивати не більше чотирьох чашок кави на день.

Коли найкраще пити каву

Вплив кофеїну на сон – головний фактор при виборі часу вживання кави.

“У середньому кофеїн може перебувати в організмі близько п’яти годин, але залежно від конкретної людини ця кількість може коливатися від півтори до дев’яти з половиною годин”, – каже доктор Сміт.

Це означає, що, випивши кави в другій половині дня, деякі люди можуть почати перевертатися, тоді як інші можуть без проблем випити цей напій увечері.

Однак дослідження доктора Сміта і його колег з Університету Бата, опубліковане в British Journal of Nutrition у 2020 році, свідчить про те, що найкраще снідати перед першим кухлем кави за день. Вони виявили, що вживання міцної чорної кави натщесерце після поганого сну викликає стрибок цукру в крові. Якщо повторювати це протягом довгого часу, то це може збільшити ризик розвитку діабету 2 типу.

Потенційні ризики

Важливо вживати каву в міру. Понад 600 мг кофеїну на день пов’язані з безсонням, дратівливістю та високим кров’яним тиском.

Занадто велика кількість стимулятора протягом короткого періоду часу, безумовно, пов’язана з підвищеним ризиком головних болів, занепокоєння, болю в грудях, нерегулярного серцебиття і, в деяких випадках, смерті, якщо вживати його в надзвичайно високих дозах, оскільки він може спровокувати зупинку серця. Смертельні випадки зазвичай відбуваються, коли кофеїн вживається у вигляді порошків, а не кави.

Вагітним жінкам рекомендується обмежити споживання кави до двох чашок на день, оскільки дослідження пов’язують вживання цього стимулятора з низькою вагою новонародженого. Однак професор Коллінз вважає, що жінкам, які планують вагітність або перебувають у перших двох триместрах, слід і уникати кави з кофеїном.

Раніше УНІАН писав, чи можна пити каву на ніч.