Паркування для новачків: як навчитись паркувати авто?

Багато водіїв з мінімальним досвідом відчувають труднощі, пов’язані з паркуванням автомобіля, – їм бракує теоретичних знань та практичних навичок.

Умови й технологія відповідного процесу, що вимагає адекватних розрахунків руху, об’єктивної оцінки розмірів машини та точності дій, описані в пропонованому тексті – він буде корисним для автомобілістів-початківців.

Про правила паркування авто

Про правила паркування авто

Існує певний алгоритм, що стосується парковки автівки перпендикулярним та паралельним способом.

При цьому необхідна увага до інших учасників дорожнього руху, транспорту й пішоходів. Фахівці рекомендують спершу відпрацьовувати навички паркування авто у дворі. Лише коли вони будуть у такому місці освоєні, можна переходити до тренувань на ділянці з великою кількістю автомашин.

Варто знати кодекс правил парковки – одні з них є загальними, інші мають відношення до конкретних ситуацій.

Першочергова умова – налаштування посадки та всіх дзеркал так, щоб маневрування було для водія зручним за будь-яких обставин. Якщо видимість залишається обмеженою, щоб не зіткнутися з перешкодами, можна попросити пасажира допомогти. Він має подивився, чи вільним є шлях для авто, чи достатньо для нього місця, й повідомити про побачене того, хто за кермом.

Завдання водія полягає в наступному:

 • правильна оцінка та відчуття габаритів автівки і розмірів паркувального місця;
 • оцінка відстані до краю дороги – особливо вона необхідна, коли передбачається паралельна парковка заднім ходом;
 • врахування актуальних факторів під час вибору стоянки для транспортного засобу – залишати авто на тротуарі та зонах в’їзду категорично заборонено, небажано робити це й на похилих дорогах, де є ризик його скочення.

Свої правила існують для парковки перпендикулярної, паралельної та по діагоналі – вивчаються ці моменти шляхом практичних тренувань.

Як правильно паркуватися між машинами

Як правильно паркуватися між машинами

Відповідне паралельне паркування, схема якого наводиться нижче, потребує уваги та відпрацювання навичок згідно правил водіння та ПДР.

Досвідчені водії припарковують автомобіль у зазначених умовах в такій послідовності:

 • оцінюють відстань між машинами та відстежують зміни, що можуть в цьому контексті виникати;
 • проїжджають трохи далі ділянки, на якій планують поставити своє авто, та ставлять його паралельно автомобілю, який стоїть спереду;
 • повернувши кермо праворуч та попередньо ввімкнувши поворотник, розпочинають паркування заднім ходом;
 • починають вирівнювати руль, коли в правому бічному дзеркалі показується задня частина власної автівки;
 • після проходження переднім колесом бамперу авто, яке знаходиться попереду, кермо повертають у протилежний бік;
 • водій рух продовжує, доки його автомобіль не розташується уздовж бордюру, паралельно йому.
 • Якщо є необхідність, положення авто коригують незначним пересуванням вперед-назад, повертаючи при цьому кермо.

Як правильно паркуватися передом

Як правильно паркуватися передом

Правильна парковка авто між двома машинами передом виконується за наступною схемою:

 • водій зупиняє своє авто так, щоб лінії плечей та переднього бампера співпадали;
 • вивертає кермо в той бік, куди планує припарковувати, та повільно розпочинає рух уперед;
 • потім, переконавшись, що його машина стоїть паралельно лінії бордюру, кермо вирівнює, а далі здає назад.
 • Поставивши таким чином машину, слід переконатися, що вона не стане перешкодою для виїзду автомобілів, припаркованих поруч, та зможе потім вільно виїхати сама.

Паркування заднім ходом: як його швидко освоїти?

Паркування заднім ходом

Якщо передбачається у відповідному напрямку паралельне паркування, схема та послідовність його виглядає так:

 • водій, налаштувавши посадку та положення дзеркал, розпочинає рух зі зручного ракурсу з хорошим полем огляду;
 • дотримується дистанції, орієнтуючись на край розташованого праворуч авто (його видно в дзеркало бокового виду);
 • не припиняючи спостереження за розташуванням машин, які стоять поруч, поступово й без поспіху вирівнює кермо, здаючи назад;
 • завершивши паркування, переконується, що відстані для зручного виходу з автомобіля чи посадки в нього достатньо;
 • ставить авто на гальмо.

Зімітувати таку ситуацію для тренувань можна, використовуючи для спорудження уявного гаража довгі палиці або прути на відкритій місцевості. При цьому автомобілістам, що користуються машиною з механічною коробкою передач, варто пам’ятати про активацію педалі зчеплення.

Як паркуватися по діагоналі

Умови й алгоритм парковки по діагоналі

Продовжуючи розповідь як паркуватися, слід познайомити читачів із особливостями встановлення автотранспортного засобу між машинами в зоні стоянки чи паркінгу діагональним методом.

Виконується цей процес здебільшого переднім ходом у наступній послідовності:

 • оцінюють, чи достатньо відстані збоку від машини до авто, які вже припаркові на стоянці – допустимий мінімум відповідної дистанції – 1,5 метри;
 • починають рух, швидко вивертаючи кермо в бік паркування – коли вітрове скло авто досягає лінії заднього лівого кута автівки, що вже стоїть (якщо вона розташована ліворуч по поду руху, орієнтиром вважається правий кут);
 • рухаючись уперед, водій має вирівняти руль, стежачи, щоб відстань до припаркованих обабіч машин, була достатньою для вільного виїзду та виходу-посадки екіпажу автомобілів;
 • завершається процес паркування в момент досягання переднього колеса чи бампера лінії розмітки або бордюру.

Безпечний виїзд з місця паркування

Безпечний виїзд з місця паркування

Виїхати з цього місця в напрямку руху вперед нескладно, але труднощі у новачків викликає наступне безпечне здавання заднім ходом та початок руху по дорозі після нього.

Тут також варто звертати пильну й постійну увагу за тим, що показують дзеркала. Ускладнить ситуацію обмеженість огляду та наявність активного потоку транспорту на зазначеній дорожній ділянці.

Водію в даній ситуації варто перевірити ракурси дзеркал та увімкнути аварійку. Потім він має без поспіху починати рух назад у напрямку, попутному руху свого авто. Кращий метод – долання незначних відстаней короткими «кроками». Він дасть змогу більш швидкого реагування на дорожній трафік та в разі необхідності вчасної зупинки.

Якщо дорожня смуга стала вільною, і водію вдалося виїхати з паркувального місця, слід не забути про вимкнення аварійки та активацію ліхтаря-поворотника, відповідного боку напрямку руху.

Найпростішим є виїзд з перпендикулярної парковки передом – у такому випадку огляд на проїзну частину лишається відкритим.

Підставою для зміни траєкторії руху виїзду може бути наявність припаркованих поряд автомобілів, поставлених неправильно, наприклад, під кутом.

Полегшити процес парковки авто водіям-початківцям і не тільки допоможе спеціальний електронний пристрій – парктонік. Відповідний девайс здатен визначати близькість перешкод та вимірювати дистанцію до них і миттєво сповіщати в разі потенційної небезпеки водія.

Ще більше про автомобілі читайте на нашому порталі.

Джерело