Експерти розгадали одну з найвідоміших загадок європейського мистецтва середньовіччя
Джерело: unian.ua
Експерти, ймовірно, розкрили особу живописця та іконописця Мануїла Панселіна.
Особистість живописця та іконописця Мануїла Панселіна, яка вже багато століть залишалася загадкою, могла бути розкрита. У цьому допомогли методи розкриття злочинів, які застосували до середньовічного ілюмінованого манускрипту, пише The Independent.
Зазначається, що Панселін привніс людяність у сувору святість православного релігійного мистецтва. Його називають “батьком західного живопису”.
Проте про життя живописця нічого не відомо. Тепер же вчені та експерти з розкриття злочинів вважають, що Мануїл Панселін є прізвиськом, яке з часом витіснило справжнє ім’я творця.
Роботи, приписувані Панселіну, кінця XIII – початку XIV століть, вважаються найкращими в імперії, що охоплювала Європу й Азію і проіснувала від часів падіння Риму до захоплення імперської столиці Константинополя турками-османами 1453 року, підкреслили у виданні.
Мистецтвознавці давно підозрювали, що прізвище Панселін, яке перекладається з грецької мови як “повний Місяць”, могло виникнути як прізвисько одного з представників так званої Македонської школи живопису, заснованої в Салоніках.
Недавнє дослідження пов’язало Панселіна з художником македонської школи Іоаннісом Астрапасом. Судова експертка з почерку Христина Сотіракоглу зіставила написи в рукописі, який попередньо приписують Астрапасу, із символами на церковному розписі в північній Греції, який тривалий час вважали найкращою роботою живописця.
Колишній старший адміністратор гори Афон, де розташована церква Протато, де розміщена одна з найвідоміших робіт іконописця, отець Космас Сімонопетрітіс заявив, що відкриття Сотіракоглу і його власні дослідження розкривають справжню особистість Панселіна.
“Панселін був реальною людиною, а його ім’я – лише прізвисько, під яким став відомий Іоанніс Астрапас”, – сказав він журналістам.
Професор візантійського мистецтва в Афінах Константінос Вафіадіс вважає, що ця теорія обґрунтована. Проте він підкреслив, що в роботі над картиною в Протато брали участь одразу кілька художників.
“Я згоден з тим, що частина картин належить Іоаннісу Астрапасу. Але, знову ж таки, залишається багато можливостей для майбутніх досліджень цієї людини, тому що інші пам’ятки гори Афон того ж періоду ще не опубліковані в достатньому обсязі”, – заявив він.
Отець Космас Сімонопетрітіс у розмові з журналістами додав, що Астрапас був надзвичайно обдарованим художником із великими знаннями. За його словами, він гармонійно поєднував античний і класичний світи з православною візантійською духовністю.
У виданні зазначили, що одна з проблем нового дослідження полягала в тому, що жінкам уже понад 1000 років заборонено вхід на гору Афон. Тому експертці з почерку Христині Сотіракоглу довелося вивчати роботи художника за фотографіями.
Інші розгадки вчених та експертів
Раніше 31-річне полювання за скарбами в пошуках “золотої сови” нарешті завершилося. Усі підказки з книги загадок “Слідами золотої сови” були розгадані.
Крім того, вчені розкрили, чому атмосфера Землі “протікає”. Це відкриття може допомогти нам зрозуміти, що робить життя на нашій планеті можливим.