Яке церковне свято 13 квітня 2024 року і що не можна робити

Церква шанує мученицю Фомаїду та мученика Артемона.

У суботу, 13 квітня, православні християни вшановують мучеників Фомаїду та Артемона. У народному календарі цей день прозвали Фомаїда Медуниця. Їх згадують 13 квітня за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року). За старим стилем – 26 квітня. 13 квітня в Україні та світі святкують Всесвітній день рок-н-ролу та Міжнародний день подяки рослинам.

З іменинами вітають носіїв імен: Дмитро, Єгор, Марта, Марфа.

Яке церковне свято 13 квітня

Свята Фомаїда народилася в Олександрії у сім’ї християн. З дитинства цікавилася Писанням і прагнула духовного життя. Коли їй було 15, то вийшла заміж за рибалки, який поділяв із нею віру.

Свекор святий намагався спокусити юну красуню, але Фомаїда просила його передумати, говорячи про Страшний суд. Тоді чоловік мечем погрожував невістці, що вб’є її у разі відмови. Коли Фомаїда відповіла “ні”, він її вбив.

Свята мучениця Фомаїда

Священномученик Артемон народився у християнській родині у місті Лаодикія Сирійська. За серйозність до богослужінь його висвятили на диякона. Через 28 років святий уже був священиком. Коли почалися гоніння на християн, Артемон був пресвітером Лаодикійським, вже в похилому віці. Разом зі святителем міста Сисінієм святий пробрався до капища богині Артеміди, розбив та спалив язичницьких ідолів.

Тоді імперський воєначальник Патрикій наказав кинути Артемона в казан зі смолою. Однак з’явилися два ангели в образі орлів і кинули туди самого Патрікія. Після того священномученик вирушив до Азії, щоб проповідувати там святе Євангеліє. Там, у 303 році, святий загинув мученицькою смертю.

Священномученик Артемон

Традиції та звичаї 13 квітня

Народне свято Фомаїда Медуниця отримало свою назву через те, що цього дня жінки збирали медуницю. Потім вони робили настоянки або відвари, які зцілюють хвороби.

  • Якщо видно зірки – до врожайного року.
  • Якщо чути зозулю – чекати тепла.
  • Якщо цвіте верба – холодів уже не буде.

Що не можна робити 13 квітня

  • Не треба купувати новий одяг.
  • Не варто грішити.
  • Не слід планувати переговори чи укладання контрактів.