Цибуля: коли і як збирати, коли копати, як зберігати та чи треба сушити цибулю? ТОП порад

Цибуля вважається одним з найкорисніших овочів. Звісно, вона не лікує хвороби, але являється чудовим профілактичним засобом. У ній багато вітаміну С, В, фолієвої кислоти, калію, флавоноїдних антиоксидантів, антоціанів. Тому вона підвищує імунітет, знижує запалення, допомагає лікувати опіки і гнійники, очищує організм, полегшує симптоми застуди, має антибактеріальні властивості. А ще цибуля перешкоджає утворенню ракових клітин, покращує травлення, знижує рівень холестерину та зменшує тиск, допомагає знизити рівень цукру у крові.

Скільки коштує цибуля у 2023 році?

Ціна цибулі завжди дещо «кусалась». Особливо дорогою є зелена цибуля, а ріпчаста і синя трохи дешевшою.

На липень 2023 року кілограм ріпчастої цибулі вартує від 35 до 100 гривень. Найдешевше придбати цибулю у селян або фермерів. Там можна знайти овоч за ціною 35-40 гривень за кілограм. А от магазини і супермаркети продають її дорожче. Там в середньому ціна коливається від 45 гривень.

Щоб не купувати цибулю, її можна посадити на присадибній ділянці. Але мало за нею доглядати і вирощувати, її ще треба правильно зібрати. Традиційно, викопувати або збирати цибулю починають з початку серпня.

цибуля та догляд за нею

Коли копати цибулю?

На те, коли саме ви зберете свою цибулю буде впливати сорт і  погода.  Адже весна і літо могли бути холодними, цибуля погано росла. Тому викопувати її доведеться пізніше. Цибулю порей збирають у вересні, адже її термін достигання довший. А от підзимню цибулю (ту, що садили перед зимою) навпаки збирають на місяць раніше, за ту, яку садили весною. Як дізнатися, що овоч пора збирати? Потрібно подивитися на вашу плантацію цибулі і помітити наступні ознаки:

  • Листя цибулі пожовтіло, починає сохнути, на ньому з’являються жовтуваті вкраплення.
  • Між «голівкою» цибулинки і її листям втрачається пружність.
  • Пір’я цибулини «лягає» на землю.
  • Цибулина виросла, повністю сформована, відповідає зрілому овочу свого сорту. Не завжди жовте листя у цибулі вказує на те, що вона дозріла. Інколи це є ознака хвороби.
  • Зовнішні лусочки підсихають, їх можна легко лущити.

Якщо ви побачили такі ознаки, то можете приступати до збору цибулі. Якщо  ж ви просто вирішили викопати цибулю, бо прийшов календарний час, то не варто цього робити. Якщо цибулю зібрати надто рано, то вона не буде довго зберігатися. Почне гнити, з’являться грибки і пліснява.

Але надто пізно збирати цибулю теж не варто. Найкраще зробити це до 20-х чисел серпня. Адже пізніше можуть початися дощі, які теж сприятимуть появі плісняви, грибків і інших хвороб, пов’язаних з вологістю.

Цибулю-порей зазвичай збирають до появи перших заморозків. Інакше вона взагалі може загинути вся.

Якщо вам треба викопати цибулю до того як вона дозріла, то варто їй допомогти. Для цього можна вручу покласти листя овоча на землю. Також варто перестати поливати плантації. У разі дощів накрити цибулю плівкою. Можна підірвати чи підкопати цибулю, а також оголити цибулину. Такі заходи зможуть допомогти  овочу достигати трохи скоріше.

Цибуля: як її збирати?

як збирати цибулю?

Викопувати цибульку слід у теплий і сонячний день. Висмикувати чи викопувати цибулю потрібно по одній штуці, щоб не пошкодити. Не потрібно боятися підкопувати цибулину, для цього можна використати вили. Якщо овочі брудні, то очистити їх від землі варто вручну, а не брати гострі і колючі предмети.

Якщо цибуля пошкодилася при вибиранні, то її відкладають і споживають у найближчий час. Якщо цибуля має ознаки пошкодження шкідниками, підгнила, то її викидають. Їсти і зберігати її не можна.

Коли цибулю викопали, потрібно лишити її на городі. Адже вона має підсохнути, з неї відпаде бруд.

Цибуля: чи треба її сушити?

Коли цибулю зібрали, то варто покласти її на сушку. Відразу на зберігання такі овочі не підходять. Цибулю варто просушити приблизно 15-20 днів під накриттями чи в приміщені, яке добре провітрюється. Сушать разом з листям, розкладають цибулю в один шар.

В процесі сушки цибулю потрібно перевертати і ворушити. Якщо у цибулини шарудять верхні лусочки, голівка міцна і пружна, вона повністю суха, то її можна закладати на зберігання. Висушену цибулю оглядають, а якщо є запах сирості чи гнилі, то такі цибулини викидають. Тоді з інших овочів відрізають коріння, пір’я.

як сушити цибулю

Як зберігати цибулю?

Повністю суху цибулю потрібно відправити на зберігання. Для цього її потрібно покласти у коробки, плетені сітки, корзини чи мішки. Зберігати цибулю можна у добре вентильованих приміщеннях при кімнатній температурі або у підвальних приміщеннях.

Навіть під час зберігання потрібно оглядати цибулю. Її варто перевертати, пошкоджену викидати. Цибулю-порей варто зберігати у холодному приміщенні. Вона швидко псується. Її потрібно з’їсти за кілька тижнів. Якщо хочете зберегти її довше, то просто заморозьте.

Цибуля – це смачний овоч, гарний помічник усіх господиням, універсальна «приправа» до багатьох страв. Правильно її зібравши, можна забезпечити себе вітамінами  на цілу зиму. Більше корисної інформації про овочі, фрукти та ягоди, а також кулінарні рецепти дивіться у розділі кулінарія на нашому порталі.

Джерело