Volkswagen – чому так назвали? Історія бренду Фольксваген

Наразі до трійки світових лідерів автомобільної та мото-індустрії, наряду з японською корпорацією Toyota та концерном США General-Motors Group, входить німецький конгломерат Volkswagen Aktiengesellschaft, назва якого у варіанті абревіатури звучить як VAG.

Ця стаття розповідає про непростий шлях до карколомного успіху власного бренда VAG – ТМ Volkswagen. Вона детально описує періоди й особливості розвитку даної легендарної фірми та  його результати.

Заснування та перші кроки

Розпочалася історія бренду Volkswagen 1937 року в місті Берлін. Заснована ця торгівельна марка була за ініціативи знаменитого автоконструктора Фердинанда Порше.

Цікаво, що даний фахівець займався розробками не лише автотранспорту, але й військової техніки, зокрема бронетанкової.

Процес будівництва підприємства, що мало випускати авто за його проектами, стартував через кілька місяців після заснування компанії у Вольфсбурзі – містечку в Нижній Саксонії. Головний офіс концерну VAG знаходиться в цьому місті й понині.

Оскільки на той час автомобілі вважалися предметом розкоші й були доступними лише заможним громадянам, у Порше виникла ідея створення першого бюджетного, тобто «народного» автомобіля.

Заснування та перші кроки

Власне, цей задум і пояснює, чому Фольксваген так називається – адже слово «Volk» з німецької перекладається як «народ», а  «Wagen» як «транспортний засіб».

Легендарний конструктор поставив собі небачену мету – створити нову, недорогу машину з салоном із чотирма сидіннями, яка могла б розганятися до 100 км за годину, споживала небагато палива та була адаптованою по поїздок по автобану.

У практичну реалізацію такої ідеї не вірив ніхто. Таку позицію автовиробники пояснювали відсутністю на той час раціональних методів випуску машин, та необхідністю значних витрат  для їх виробництва.

Як не дивно, фінансуванню бренду посприяла держава в особі Адольфа Гітлера – він для розбудови найбільшого та найпотужнішого на той час європейського автозаводу доклав значних зусиль.

Перший автомобіль Фольксваген, який називався V38s, зійшов з конвеєра підприємства 1939 року. Буквально зразу після нього світу була представлена наступна модель V39s.

Компанія в 40-60-і роки

З початком Другої світової підприємство було переведене на воєнні рейки. Виробничі потужності VAG адаптували під виготовлення зброї.

Тоді ж заводом було випущено спеціально для вермахту два гібридних авто: схожий на сучасний позашляховик VW Typ 82 Kübelwagen, що вирізнявся підвищеною прохідністю, та VW Typ 128 Schwimmwagen, який став прототипом машини-амфібії.

Фольксваген в 40 т 60-ті роки.

Автозаводу доводилося працювати в складних умовах, спричинених дефіцитом інструментарію, сировини й енергопостачання.

Хоча в передостанній рік війни виробництво Volkswagen не раз ставало жертвою бомбардувань, зазнаючи пошкоджень, зупинена робота даної фабрики була лише єдиного разу – в 1945 році 10 квітня.

Повоєнний час для підприємства виявився складним. Місто, де знаходиться завод Фольксваген, виявилося в окупаційній зоні. Управляти автозаводом стали представники військового уряду Британії. Нове керівництво мало на меті виготовити в цехах VAG 20 тисяч одиниць автомобільної техніки для британців.

У цей час стартував масовий випуск культового компактного авто Beetle. Проте перші версії цієї машини були розцінені критиками як невідповідні діючим стандартам якості.

Але такий неприємний момент причиною краху німецької компанії не став. Після участі бренда в міжнародній промисловій виставці-ярмарку 1947 року, провідні держави Європейського континенту дізналися, яка країна випускає Фольксваген та в чому переваги відповідної продукції.

У результаті співпрацю концерну запропонувало декілька країн, в тому числі Бельгія, Швейцарія та Швеція. А найпершим партнером VAG стали Нідерланди – місцева компанія замовила німецькому виробнику партію в 1 тисячу автівок.

Завдяки активізації міжнародних інвестицій, обсяги виробництва Volkswagen зростали.  Повоєнне відновлення заводу відбувалося за участі британського майора з інженерною освітою  Івана Херста та промислового юриста Германа Мюнха.

У 1949 році автозавод, очолюваний Генріхом Нордхоффом, випустив близько 20 тисяч машин. До середини 50-х його потужності та площа зросли в десятки разів.

Фольксваген в 40 т 60-ті роки.

А до початку 60-х даний концерн, частково приватизований Бундестагом, виготовляв щорічно  майже 1 мільйон автомобілів.

Станом на 1962 рік штат підприємств налічував близько 70 тисяч працівників, а обсяги його річного обороту складали приблизно 6,4 млрд марок. Цього ж року відбувалася презентація знаменитої моделі Фольксвагена Karmann-Ghia Coupe, яку уподобали кінематографісти.

Двома роками потому концерн VAG викупив перспективну ТМ Audi. Результатом злиття цих компаній стала розробка інноваційного передньоприводного авто з  системою водяного охолодження двигуна, а також випуск машин з трьома й чотирма дверима.

VAG в період 1970-2000 років

З приходом 70-х дана автомобільна корпорація об’єдналася з NSU Motorenwerke AG. У результаті такого співробітництва було створене компактне авто з індексом K70. Цей проект вирізнявся переднім приводом та мотором з водяним охолодженням.

На даний час відповідне акціонерне товариство очолювалось Рудольфом Лейдігном. Число його  працівників налічувало 192 тисячі, а розмір щорічного прибутку складав близько 16 мільярдів марок.

VAG в період 1970-2000 років

Модель Beetle набула статусу тренду, що підкорив світ – її рекордний тираж, що розійшовся по різних країнах, становив 15 мільйонів одиниць.

Чергову культову новинку компанія випустила 1973 року – нею став передньопривідний Volkswagen Passat з двигунами різної потужності, яких пропонувався чималий вибір.

Рік потому концерн представив світовій спільності свою наступну розробку VW Golf, яка практично одразу стала хітом продажів.

А в 1975 з конвеєра VAG зійшла чергова легендарна автомашина VW Polo, яку фахівці розцінили як проміжний варіант між «Гольфом» та «Пассатом».

Ще через п’ять років бренд здивував світ випуском Volkswagen Jetta – компактного седана з елегантним кузовом та комфортним салоном.

У 80-х західнонімецький автоконцерн розгортає співпрацю з Шанхайським автомобільним брендом, що стало черговою важливою віхою його розвитку, та підписує масштабну торгівельну угоду з НДР щодо поставки своїм сусідам автомобільних двигунів останнього покоління.

Наприкінці цього періоду конгломерат VW зазнав фінансових втрат та змушений був розпродати частину акцій внаслідок масштабної афери.

З початку 1993 року керувати концерном став Фердинанд Пієх – прямий нащадок, точніше онук того, хто винайшов Фольксваген та заснував цю компанію. Йому вдалося оптимізувати виробництво, підвищити продуктивність підприємства та збільшити доходи компанії.

VAG в період 1970-2000 років

Черговий автомобільний хіт німецькі розробники представили 1998 року – ним стала модель VW New Beetle, виконана в ретроспективному дизайні.

Ця новинка, що економно споживала паливо та вирізнялася оригінальним кузовом, отримала репутацію авто для леді й спочатку поставлялася переважно до США.

Нова епоха

На початку нового тисячоліття ТМ Volkswagen чекало випробування у вигляді значних фінансових проблем. Тільки за 2004 рік концерн втратив понад половину прибутків. Причиною стали низькі продажі авто Phaeton.

Щоб знайти вихід з цієї складної ситуації, керівними структурами автомобільного концерну було прийняте рішення щодо реструктуризації підприємства, скорочення його фінансування та кількості робочих місць. Виробничі потужності були частково згорнуті.

Завдяки таким непопулярним крокам VAG вдалося стабілізувати свою діяльність. Позитивну роль зіграло й придбання пакету акцій Фольксвагена в обсязі 20 % брендом Porsche.

У результаті відповідну інвестицію німецька корпорація використала для запуску нового покоління Passat, який виявився тріумфальним.

Пізніше співпрацювати з акціонерним товариством Фольксваген стали також компанії BMW, Daimler та Bosch.

Восени 2015 року бренду довелося пережити екологічний скандал. Його причиною стало обвинувачення VW у маніпуляціях під час тестів відпрацьованих газів для дизельних авто, які постачалися в Сполучені Штати.

У результаті постачання відповідних авто до Америки припинилися, а VAG отримав майже три десятки мільярдів збитків та ще й був оштрафований на 1 млрд євро.

Нині ці тяжкі часи для Volkswagen Aktiengesellschaft у минулому. Вийти легендарній компанії в плюс удалося вже в 2013 році.

А станом на 2017 рік її чисті доходи склали понад 11 мільярдів євро.

П’ять років тому бренд презентував у місті Франкфурт перший електрокар ID.3 – авто на «зеленому» пальному.

Новинками VAG цього року стали автомобілі третього покоління Tiguan, Multivan eHybrid із оновленим салоном та модернізований позашляховик T-Cross.

А останнього моделлю електромобіля від Volkswagen є ID.7 Tourer.

Цікаві факти про логотип

Перший символ бренду VW нагадував млин із чотирма крилами, в центрі якого розташовувалася знайома всім емблема. Даний атрибут мав схожість із нацистською символікою.

Але з 1939 року його зображення набуло знайомих нам обрисів. Логотип являє собою маленьку літеру V, що розташовується над великою W. Цей буквений тандем поміщений у коло, яке символізує єдність людей та автомашин. Саме так пояснював, що означає Фольксваген символ, автор ідеї відповідного проекту.

Упродовж подальшого часу свого існування логотип компанії зазнавав незначного ребрендингу, зберігаючи базову дизайнерську концепцію.

Починаючи з 1967 року, цей атрибут VAG змінював тільки свої кольори та фактуру. Востаннє такі зміни торкнулися фірмового знаку бренду в 2019 році. Наразі він є плоским, із фоном та окантовкою глибокого синього відтінку.

Більше актуальної інформації читайте в рубриці Автомобілі на нашому порталі.

Джерело