Улюблені страви українських письменників. Цікаві факти про знаменитих людей

Відомі письменники – це майже напівбоги, адже вони творять геніальну літературу і вважаються небожителями. Та навіть вони мають свої маленькі слабкості та людські примхи. До таких речей можемо віднести їжу. Багато українських письменників – гурмани, вони мали (чи мають) свої улюблені страви, часто самі готували (чи готують) їжу, інколи описують смаколики у своїх творіннях. Наприклад, чимало «смачних» описів збереглося у творах Івана Котляревського, Григорія Квітки-Основ’яненка, Панаса Мирного, Івана Нечуя-Левицького.  Не завжди письменники розповідали лише про прості чи національні страви. Часто вони описували справжні делікатеси та вишукані смаколики. Тож розглянемо які були улюблені страви українських письменників.

Шевченко і борщ

Тарас Шевченко народився у простій сім’ї. З дитинства смакував невибагливими стравами, перебував у засланні та жив на краю бідності. Проте слава і богемне життя, яке «звалилося» на Шевченка у Петербурзі, теж зробили свою справу: Тарас Григорович любив смачно поїсти, а його улюбленим напоєм був чай з ромом.

Взагалі, Шевченко жив доволі просто. Деякі сучасники пригадують, що в нього вдома часто був борщ із сушеними карасями. Поет настільки його любив, що навіть описав страву у повістях «Музикант» та «Близнюки». Після гарного обіду Шевченко любив…поспати.

улюблені страви Тараса Шевченка

Тарас Григорович дуже любив вареники і галушки. Але їв він їх мало, адже після такого частування поета мучила печія. Серед «солоденького» Шевченко обирав сливи і кавуни.

Гриби та капуста від Остапа Вишні та Івана Франка

Остап Вишня був чоловіком простим та невибагливим. Він часто приїжджав погостювати у село. Наприклад, місцеві жителі села Грунь, які були знайомі з письменником, кажуть, що улюбленою стравою Остапа Вишні були вареники з капустою.

Іван Франко був натурою тонкою, ранимою і ніжною. Хоча він і походив із простої селянської родини, у його домі завжди був гарно сервірований обідній стіл, сім’я мала звичку збиратися разом і розповідати про свої справи та успіхи. Франко обожнював каву (та й не дивно: він жив у Львові), зранку дружина обов’язково готувала йому напій і щось до кави, наприклад булочки з маком. Сам письменник варив кавовий меланж: особливий вид австрійської кави. На обід Франко любив їсти суп з квасом і мариновані овочі.

улюблені страви Івана Франка

А ще Франко був доволі господарським та дбайливим чоловіком. Наприклад, він вдома у підвалі будинку розводив кроликів, садив багато фруктових дерев. Все це було потрібно для того, щоб прогодувати велику родину (у письменника було 4-ро дітей). Любив Франко рибалити та збирати гриби. Інколи приносив додому дуже багато цього «добра» і дружина Ольга не знала, що з тим всім робити. До речі, на кухні у письменника був холодильник кінця позаминулого століття, але навіть він не міг зберегти великої кількості здобичі письменника.

Франко був людиною незвичною і в той час як всі пригощали гостей кавою, в його домі подавали чай та смажені кружальця баклажанів. Страви готувала дружина письменника.

що любив їсти Іван Франко фото

Дочка Анна Іванівна пригадувала, що улюбленою стравою її батька були смажені гриби з молодою картоплею.

«Дівчачі» захоплення письменниць

Леся Українка практично завжди могла дозволити собі послуги кухаря. Проте сама поетеса любила готувати. Взагалі, в родині Косачів було багато рецептів: як традиційно поліських, так і доволі вишуканих. Готувала мати, сестри Лесі Українки. Наприклад, Лариса Петрівна любила пекти англійські кекси, рецепти яких  і зараз можна знайти та зготувати випічку за рецептами самої Лесі. Письменниця обожнювала варити крюшон і пунш.

улюблені страви Лесі Українки

Деякі дослідники вважають, що Леся Українка дуже любила каву. Коли вони з матір’ю проживали в подорожах у готелях, то часто пили холодний напій, але не тому, що вважали це вишуканим, а тому що любили поспати і запізнювалися на сніданок. А ще Леся Українка любила апельсини.

В останні дні свого життя Леся Українка не могла вживати їжу. Їй було дуже погано, на той момент вона проживала у Грузії і потребувала догляду, хоч протягом всього життя намагалася сама допомогти іншим і часто була головним «заробітчанином» у сім’ї. Перед смертю до Лесі у Грузію приїхали сестри та мати. Будинок письменниці знаходився у горах, де було багато ожини. Сестра збирала ягоди і готувала з них морозиво. Лише цю страву могла проковтнути вмираюча письменниця. Пізніше сестри пригадували, що, очевидно, ожина нагадувала Лесі її Батьківщину – Волинь, де в лісах росте багато ягід ожини.

улюблені ягоди Лесі Українки

Ольга Кобилянська була близькою подругою Лесі Українки. Незважаючи на те, що Ольга була справжньою феміністкою, вона любила готувати. Збереглося чимало записних книжок, в яких можна знайти рецепти страв Кобилянської. Секретар письменниці пригадував, що особливу любов жінка мала до молочних продуктів. Наприклад, вона брала літр молока і лишала його на 12 годин у прохолодному місці. Тоді збирала сметану чи вершки і вживала їх з кавою. Те, що лишалося, вона ставила у прохолодне місце ще на день.

Правильне харчування від класиків

Володимир Винниченко,  сам того не знаючи, був, як  би зараз сказали, «в тренді». Він був веганом. Їв тільки овочі, за що друзі називали його «морквоїдом». Він в свою чергу називав тих, хто їсть м’ясо «трупоїдами». Певний період свого життя Винниченко мав досить великі прибутки і міг дозволити собі різноманітну їжу.  В 30-х роках він став сироїдом і вживав лише сирі овочі та фрукти. На той момент він вже проживав у Франції. Разом з дружиною Розалією Винниченко обробляв невеликий город біля власного дому у Мужені. Деякі дослідники вважають, що такі радикальні зміни частково були пов’язані з тиv, що в еміграції Винниченко просто намагався зекономити на харчах.

правильне харчування від Винниченка

Михайло Коцюбинський  – чоловік досить красивий, незвичний та дуже модний. Він любив їсти і часто в листах до дружини детально описував все, що їв і пив. Дружина інколи висилала йому яблука і груші, і він кумедно описував те, як ласував грушами навперебій з бджолами.

улюблені страви Коцюбинського

Григорій Сковорода був філософом не лише у житті, але й в харчуванні. Він їв лише фрукти та страви з молока. І робив це лише після того як заходило сонце.  Правда, спав мислитель не більше 4-х годин на добу. Улюбленим продуктом для Григорія Сковороди був пармезан. Найчастіше цей дорогий сир йому передавали друзі з Європи.

Як бачимо, улюблені страви українських письменників досить різні, вони так само любили смачно поїсти та мали кожен свої кулінарні пристрасті, які є у кожної звичайної людини. Перегляньте розділ кулінарії на нашому порталі і можливо ви також знайдете для себе зараз улюблену страву.

Джерело