Синдром «бідності часу» або як знайти вільний час

Дуже часто нам здається, що ми могли встигати зробити набагато більше, якби у нас було не 24, а 25 годин на добу, 4 руки, або тим більше ми могли б себе клонувати. Щоб встигати займатися бізнесом, благодійністю, домашніми справами, спілкуватись із друзями, грати зі своїми дітьми тощо. Цей синдром, відомий психолог Кейсі Холмс називає “бідністю часу”. Який притаманний більшості сучасних людей. Однак, вона стверджує, що навіть якщо він не буде нам притаманний, це зовсім не означає, що ми почуватимемося щасливішими та не перевантаженими.

Головним аргументом на користь своїх слів вона наводить своє дослідження, проведене серед понад 30 тис. американців. Висновки виявилися парадоксальними. А саме, як виявилося, саме надлишок вільного часу негативно позначається на цілеспрямованості та ефективності. Також вона з колегами змогла знайти оптимальний час для відпочинку. Виявилося, що це в середньому, 2-5 годин на день! Дивно, але факт. Тому вона радить робити акцент не на нестачі часу, а тому як ви використовуєте те, яке маєте. Перш за все, потрібно планувати так, щоб, в ньому було більше того, що дарує вам щастя і приносить задоволення, а також залишати небагато часу на те, щоб просто побайдикувати. А іноді, щоб знайти «золоту середину» і відновити баланс, досить не змінювати, а просто трохи відкоригувати свій режим дня.

Оцініть свій вільний час

Це не тільки годинник, коли ви не працюєте і не спите, але й годинник, який ви проводите так, як хочете, а не як повинен. Навіть якщо ви займалися ранковою зарядкою 15 хв, це також враховується. Пили каву у кондитерській? Ще плюс 20 хв. Чи зробили перерву між справами, щоб відповісти на дзвінок подруги? Все це також у цю скарбничку. При цьому навіть якщо ці перерви не були такими, як ви б хотіли, все одно це вважається.

Для ділових людей пару годин вільного часу є межею мрій. Але якщо ви зробите підрахунки з тих невеликих перерв, які були протягом дня, то якраз і вийдете на ті 2 години, які насправді провели так, як хотіли. Швидше за все, після цього ви зрозумієте, що саме знаходитеся в цьому діапазоні, і насправді в тому, щоб змінювати розклад дня, немає сенсу.

Позбудьтеся непотрібного

Якщо у ваших підрахунках виявилося менше 2-х годин вільного часу, потрібно визначити причину цього. Знайдіть той час, який не приносить вам задоволення, радості та відчуття щастя. Наприклад, занадто багато часу може займати дорога на роботу. Без цього, звичайно ж складно обійтися, але є можливість зробити цей момент приємнішим. Наприклад, послухати улюблену музику, почитати, або саме в цей час поговорити по телефону.

Ще одна рекомендація. Перше, з чого потрібно почати, це той час, який ви витрачаєте на соцмережі. Причому тим самим ви «вб’єте відразу двох зайців». Так як, по-перше, звільніть колосальну кількість часу, а по-друге, позбавтеся почуття заздрості до тих, хто на своїх фотографіях показує, як він чудово проводить свій вільний час. І, звичайно ж, ніхто не говорить про те, щоб повністю відмовитися від улюбленого заняття багатьох сучасних людей. Просто витрачайте на них менше часу. Для чого, можете встановити для себе ліміт того часу в день, який ви проводитимете в соцмережах.

Делегуйте

Сучасні бізнес-тренери, коучи, психологи і т.д., все частіше та активніше закликають свою аудиторію до делегування. Іншими словами, передавати всі ті справи, які ви не хочете робити, на них немає часу або просто ті, які не приносять вам радості іншим людям. Наприклад, якщо немає сил і часу готувати, можна замовити доставку додому, щоб полагодити меблі зателефонувати майстру, або якщо ви будете довго зайняті на роботі, найняти няню для дитини. Так, звичайно ж, за це потрібно буде заплатити, але повірте, цього варте. Тому, що ви знімете величезний вантаж зі своїх плечей, зможете розслабитися та діяти ефективніше. Мало того, як показують дослідження, люди почуваються щасливішими та задоволенішими від того, що можуть дозволити собі найняти когось, хто б зробив ту чи іншу роботу за них.

Ну а якщо ви не в тій фінансовій ситуації, щоб собі це дозволити, попросіть допомоги у родичів, близьких та друзів. Вони можуть допомогти вам як безкорисливо, так і в обмін на послугу у відповідь. Але якщо і цей варіант вам не підходить, знайдіть в інтернеті групи взаємодопомоги, де є багато ваших однодумців.

Даруйте свій час іншим

Дивно, але факт. Інше дослідження показало, що одним із найефективніших способів позбутися синдрому «нестачі часу» є присвятити його іншим. У ньому брало участь 100 осіб. Одна половина з них займалася чимось цікавим для себе. А інша, роблячи щось корисне іншим. Як виявилося, у других склалося враження, що вони мали не 30 хв, а більше часу.

Так, допомагаючи іншим людям, ми робимо благородну справу. Але найцікавіше в тому, що ці ми робимо послугу і самим собі. І навіть коли ми бачимо, що не встигаємо або відчуваємо брак часу, це покращує наш настрій, дарує відчуття почуття виконаного обов’язку, а, відповідно, змінює і наш світогляд.

З цього можна зробити висновок, що якщо навіть ми дуже зайняті, і приділяємо велике значення кожній хвилині, потрібно знаходити час на те, щоб виявляти доброту та увагу. Причому це можуть бути елементарні дрібниці. Пригостити дитину цукеркою, допомогти бабусі з важкою сумкою, підвезти сусідку тощо. Та й взагалі, іноді для цього досить просто гарного слова чи компліменту.

Єдиний важливий момент у всьому цьому, щоб усе було щиро, і продиктоване бажанням від щирого серця допомогти іншим, надихнути їх, або навіть зробити ще щасливішими. І щоб це зрозуміти, запитайте себе, що ви відчуваєте в ці моменти. Чи даєте ви свій час, чи у вас його забирають? Думати про себе, це також правильно і добре.

Вмійте розставляти пріоритети

Як стверджує Кейсі Холмс, вірна доріжка до «бідності часу», це нехтування обліку найважливіших для вас занять, які приносять задоволення, і часу, який ви можете витратити на відпочинок. Це потрібно обов’язково усвідомлювати. І якщо ви будете більш вибірковими у своїх пріоритетах, то зрозумієте, що у вас вільного часу набагато більше, ніж може здатися, на перший погляд. Адже дуже часто, ми живемо майбутнім, і наївно вважаємо, що в ньому на нас чекає більше вільного часу, ніж зараз. Від чого «сьогодні» звалюємо на себе непомірно тяжку ношу.

Вмійте виділяти із загальної маси ті заняття, які приносять вам найбільше задоволення та задоволення, і стоять кожній витраченій на них секунди. Наприклад, це можливо спілкування з коханою дитиною, догляд за квітником, подорожі, і все інше, на що б ви витратили час вже зараз, а не в неоглядному майбутньому. Також, Холмс радить виділяти час просто для нічого не роблення. А ще не перевантажувати свій графік, залишаючи місце для прояву спонтанності. Для цього, достатньо однієї години у вихідні.

Ігноруйте те, що вас відволікає

Після того, як ви апгрейдили свій розклад дня, визначили пріоритети і виділили час для того, щоб нічого не робити, варто сфокусувати увагу на своїй діяльності. Адже як показали дослідження, у 50% випадків ми цього не робимо. Напевно, ви також помічали за собою таке, що коли ваша друга половинка хоче розповісти вам про щось цікаве, або про те, що сталося з ним протягом дня, ви думаєте про свою роботу, або що ще гірше, відгуки, які вам залишили у соцмережах. Так, відволікатися іноді потрібно та корисно. Але в той самий час потрібно жити сьогоднішнім днем і отримувати задоволення від кожної секунди, а не жити неосяжним майбутнім, повністю концентруючись на своїх планах і проєктах. І як вважає Холмс, було б добре, якби володіли практикою медитації, що допомагає вам абстрагуватися від усього зайвого, і сконцентруватися на найважливішому.

Отже, якщо вам також знайомий синдром «бідності часу», то обов’язково скористайтесь усіма цими небагатьма, але дуже корисними порадами та рекомендаціями. Які позитивно показали себе практично сотні тисяч разів. Ну і звичайно ж, не забувайте насолоджуватися кожною хвилиною того часу, яка дарує вам відчуття щастя, задоволення і того, що ви знаходитесь на правильному шляху і займаєтеся своєю улюбленою справою.

Джерело