Що подивитись у Сатанові Хмельницької області. Пам’ятки та цікаві місця подільського міста

Золота осінь – чудовий час для мандрівок Україною. Сьогодні пропонуємо вашій увазі цікаву одноденну подорож поки що не дуже відомим, але неймовірно колоритним подільським містечком з інтригуючою назвою Сатанів. Будьте впевнені, що відпочинок в Сатанові принесе вам справжнє задоволення.

Сатанів – ідеальне місце для короткої мандрівки. Тут є монастир зі старою синагогою (зараз відреставрованою), руїни замку та підземна церква. Віднедавна тут також з’явився центр реабілітації хижих звірів з одним із найдовших підвісних мостів в Україні, де можна зблизька поглянути на життя ведмедів, яких врятували з неволі.

Відпочинок в Сатанові: Залишки Чортової фортеці

Сатанівська фортеця або руїни – пам’ятка архітектури всеукраїнського значення. Розташована на невеликому пагорбі над Збручем, місцевою річкою. Вид на Сатанівську фортецю зі сторони річки Збруч показує, що вона залишається неприступною і величною.

Як кажуть історики, Сатанівська фортеця була збудована феодалами Ондровонжами для оборони містечка від турецьких нападів. У плані вона п’ятикутна, не до кінця сформована. А недалеко від стін фортеці до нашого часу збереглась порохова вежа круглої форми. Це унікальна споруда, збудована задовго до того, як поселення згадується в літературі. Вежа є рідкісним прикладом кам’яної архітектури 12-13 сторіччя – давньоруського періоду.

З 1890 по 2006 рік на території цієї фортеці знаходився один з десяти найкращих цукрових заводів нашої країни. Наприкінці 19 століття основна частина фортеці була знесена, а її матеріал використано для будівництва млина.

Синагога в Сатанові

Ще одна пам’ятка, яку неодмінно варто побачити в Сатанові – синагога: На початку двотисячних вона виглядала як безнадійна руїна. Проте вже через на початку десятих єврейська громада реставрувала храм і тепер він має чудовий вигляд.

Точний час побудови синагоги у Сатанові невідомий. За однією з версій, вона була збудована у 1510 році, за другою – у 1530 році. У будь-якому випадку, цей храм синагога є одним з найстаріших будівель Сходу Європи. Вона також характеризується поєднанням деталей таких стилів архітектури, як готика та ренесанс.

За радянських часів синагога була сильно пошкоджена. Реставраційні роботи розпочалися у 2000-х роках. Мармурова підлога, дерев’яні шафи та лавки, старовинний алон-кодеш (святе місце в синагозі, де зберігалася Тора) з фресками – все це можна побачити у реставрованому храмі.

Цікаво також буде спуститись вузькими сходами, щоб глянути на справжні підземелля. Синагога була оборонною спорудою, тому вороги стріляли з даху. Дослідник Подолу Січинський писав: “Синагога схожа на маленьку фортецю”.

Замкова брама в Сатанові

Недалеко від юдейського храму, вздовж дороги, що веде до пам’ятки, знаходиться замкова брама. Пам’ятка була збудована у 15 столітті, згодом перебудована, наприкінці 17 століття брама була пошкоджена і відбудована у 1722 році за часу правління Сенявського. У той час брама була головним в’їздом до Сатанова та митницею.

замкова брама віпочинок в Сатанові

Тоді брама була прикрашена гербами та написами, на які можна поглянути і сьогодні. Для тих, хто не володіє латинською мовою, напис звучить так: “Адам Миколай Сенявський з Гранова, власник Шикова і Межиріччя, краківський воєвода і верховний вождь національної армії, відбудував цю фортецю в 1722 році для безпеки народу. Таким чином, пророчою ідеєю засновника була побудова цієї брами, щоб перерізати шлях османської гавані до Польщі і з рівною силою протистояти варварським нападам. Диким татарам протистояв диявол, а перед дияволом не могли встояти навіть ворота пекла. Він залишає ключі тільки Богові, Цариці і Вітчизні. Року 1724 від Різдва Христового”.

Старовинні монастирі та підземні церкви в Сатанові

Свято-Троїцький монастир поблизу Сатанова – стародавнє місце молитви з потужною енергетикою протягом століть. Кам’яні ворота, келії з дзвіницями, старовинна церква, монастирська печера, сонячний годинник… Свято-Троїцький монастир колись був відомий як духовно-просвітницький центр.

Історія монастиря сягає 16 століття. Під час реставрації церкви Святої Трійці було виявлено напис, датований 1600 роком. Відомо, що ця кам’яна церква була побудована на місці дерев’яної церкви, збудованої тут у 14 столітті. Взагалі, монастир колись мав статус монастиря і передбачувано походив від підземного храму. Адже перші монахи і теперішня підземна церква з’явилися тут набагато раніше, у 9 столітті. Отже, Свято-Троїцький монастир датується щонайменше 10 століттям.

відпочинок в Сатанові

Сьогодні тут є дві діючі церкви: Церква Святої Трійці та Підземна церква. Спускаючись крутим схилом з монастирського подвір’я, ви почуєте вдалині шум води. Це знаменитий Чортів водоспад на річці Збруч. Хоч він і рукотворний, але користується такою ж популярністю серед туристів, як і Чортівське джерело.

Відпочинок в Сатанові: парк хижих тварин

Неподалік від Сатанова, в лісі біля бази відпочинку та санаторію, близько року тому був створений найбільший в Україні реабілітаційний центр “Арден-Парк Хижаків”. Наразі тут мешкає близько 20 ведмедів, вовків та лисиць. Нещодавно центр було відкрито для відвідувачів, які можуть спостерігати за життям тварин з галереї оглядового мосту. У Національному природному парку “Подільські Товтри” створено реабілітаційний центр для хижих тварин. Центр займає площу 32 гектари.

Це далеко не всі цікаві місця унікального подільського містечка Сатанів. Проте якщо ваш відпочинок в Сатанові вперше, то цих ТОПових пам’яток вам сповна вистачить, щоб насолодитись містом та залишити приємні спогади про нього.

Дізнайтеся більше про популярні локації та міста в Україні в розділі Туризм. Гарних подорожей!

Джерело