Немає досвіду та стажу. Як влаштуватися на роботу не маючи досвіду. Рекомендації

Ті, хто хоч раз намагався влаштуватися на роботу, і тим більше проходив співбесіду, чудово знають про те, що там обов’язково ставлять одне питання – у вас є досвід роботи і який? Звичайно ж, добре, коли він є і тим більше у вас чудові рекомендації. Але що робити у тому випадку, коли такого в принципі ще не могло статися? Припустимо, людина відразу після школи вступив до ВНЗ і взявся з ентузіазмом гризти граніт науки. Коли йому працювати і набиратись досвіду?

Так, дуже часто студенти підробляють увечері продавцями, офіціантами, репетиторами для школярів тощо. Звісно, таким чином можна заробити на нагальні потреби. Але якщо ви плануєте надалі працювати за фахом, то з цього погляду такий досвід роботи не відіграє жодної ролі. Тому в такому разі варто вжити інших дій і постаратися вже під час навчання здобути хоч якусь кваліфікацію та мати стаж. Тож почнемо.

Стажуйтесь

У західних країнах це практикується дуже давно. Але з кожним роком ця практика стає все популярнішою і в Україні. Йдеться про ті випадки, коли великі компанії зацікавлені не просто мати кваліфікованих співробітників, а й виростити їх під себе. Тому вони готові взяти до себе студента без досвіду роботи на мінімальну ставку. Для роботодавця це спосіб заощадити на оплаті праці, а для претендента – чудова можливість набратися досвіду на практиці. Більше того, виховати людину з нуля набагато легше, ніж професіонала. Тим більше, хто вважає, що саме його підхід до роботи найправильніший, не хоче бути гнучким, і вчитися.

Ще один плюс у тому, що ви працюватимете під керівництвом висококласного фахівця. А значить, зможете на практиці навчитися в нього багато чого і набратися досвіду. Але насамперед варто бути уважними. І перед тим, як влаштуватися на стажування, уточніть, чим саме ви займатиметеся, і що входитиме до кола ваших обов’язків. Наприклад, якщо ви навчаєтесь на перекладача і хочете працювати в бюро перекладів чи мовній школі, ви повинні займатися саме лінгвістикою. А не приносити чай чи перебирати папери.

Беріть участь у конкурсах

Хороша можливість не тільки отримати роботу, а й опанувати багато корисних навичок. Такі конкурси для молоді сьогодні не рідкість. А дізнатися про них докладніше, а також дату та умови їх проведення можна в інтернеті. Іноді можуть бути тематичні, вузько профільні. А іноді в них беруть участь молоді люди, які опановують різні професії. Наприклад, дизайнери, технологи, менеджери, юристи, екологи тощо.

Іноді це індивідуальні конкурси. Але найчастіше учасників об’єднують у групи. Що також має свої переваги, тому що тут можна навчитися працювати у команді. Тому, реалізовуючи певний проект або ж шукаючи способи вирішення поставленого завдання, люди не тільки навчаються взаємодіяти один з одним, а й діляться досвідом. В даному випадку, не так важливо перемогли ви чи ні. Головне – участь. Яке стане гарним плюсом у вашому резюме.

Почніть свою справу

Насправді, це не так уже й складно, як може здатися на перший погляд. Тим більше, як кажуть досвідчені бізнесмени – «якщо хочеш заробити багато грошей, перетвори своє хобі на бізнес». Тому варто подумати, що ви любите робити і чим вам подобається займатися. А потім поставте це на комерційну базу. Наприклад, якщо ви навчаєтесь на інязі, почніть навчати дітей. Можете бути впевнені, вашого багажу знань для такої аудиторії буде більш ніж достатньо. Якщо любите тварин, подумайте про те, щоб вигулювати сусідських собак вранці і що ще краще найняти когось для цього за певну плату. Подобається торгівля, подумайте, як ви могли б займатися цим при невеликому початковому капіталі. У будь-якому випадку ви залишитеся у вигоді. Якщо вкажете це в резюме, це продемонструє вас як активну, ініціативну людину, з хорошими організаційними здібностями. Ну а можливо, знайдете себе в цьому і розвинете великий бізнес.

Не соромтеся користуватися зв’язками

Йдеться не про те, щоб вас кудись влаштували за блатом, а дали можливість реалізувати свої здібності та амбіції. Наприклад, хтось із сусідів може порекомендувати вас своїм знайомим як перекладача, інші знайомі захочуть, щоб ви підтягли їхню дитину з фізики, а дядькові потрібно буде допомогти створити сайт для його бізнесу і т.д. Або ж, хтось із ваших знайомих може працювати на фірмі, де потрібні співробітники вашого профілю і він може вас порекомендувати керівництву.

Як підготуватися до співбесіди?

У вас чудова успішність у навчанні, є певний досвід роботи, і ви оптимістично налаштовані. Чудово! Однак не варто забувати про один важливий момент – співбесіду з потенційним роботодавцем. До якого потрібно підготуватися із великою відповідальністю. По-перше, щоб справити враження на роботодавця, а по-друге, бути готовими відповісти на будь-які питання, а не губитися.

Резюме

На його складання 30 хв. і навіть години буде мало. Точніше, за цей час ви можете зробити його, але дайте йому 1-3 дні «відлежатися». Для того щоб періодично переглядати його і бачити, чи нічого ви не пропустили, а можливо додали щось зайве, а може якийсь момент варто інтерпретувати по-іншому. Також вкажіть усі свої контакти. Також сьогодні актуальними будуть і соцмережі. Адже завдяки їм роботодавець зможе краще впізнати вас. При цьому не забудьте змінити кумедні нікнейми на більш адекватні.

Тестове завдання

Найімовірніше, сучасний менеджер з персоналу запропонує вам виконати тестове завдання. Що, в принципі, є нормальною практикою. У такому разі, він зможе переконатися не лише у ваших знаннях, а й тому, наскільки ефективно ви можете вирішувати поставлені завдання. При цьому це може бути як письмовий текст, так і міні проект, для реалізації якого може знадобитися кілька днів.

Зі свого боку, ви насамперед маєте бути до цього готові. Потім, постарайтеся зрозуміти, і не соромтеся уточнювати, який конкретно результат хоче отримати роботодавець. Так ви зможете діяти у правильному напрямку та більш ефективно. І по-третє, якщо є така можливість, попросіть своїх друзів чи знайомих, які мають досвід у тій чи іншій сфері.

Тренуйтеся

Демо-співбесіди – чудова штука. Скористатися якою варто тим, хто хоче влаштуватися на роботу за своєю майбутньою спеціальністю і не тільки. Тому розпитуйте знайомих, які вже мають досвід у цій справі і були не на одній співбесіді. Або ще краще, нехай хтось із них влаштує вам такий іспит. Можете розглядати це як репетицію, яка обов’язково для того, щоб виступ був гідний бурі овацій та оплесків.

І ще одна маленька, але водночас важлива рекомендація – знайте собі ціну. А точніше, точно визначтеся з тим, яку б ви хотіли в даний момент отримувати зарплату, а також найнижчий її поріг. І не розмінюйтесь на менше.

Джерело