Міністри G7 відзначили антикорупційні реформи часів Порошенка і застерегли владу від корупційних схем із західною допомогою | Прямий

Міністри юстиції країн G7 – «Великої сімки» у Венеції обговорили боротьбу з корупцією в Україні та окреслили напрями щодо спільних зусиль у боротьбі з організованою злочинністю. Дводенна зустріч була присвячена зміцненню демократичних інститутів України та запобіганню будь-яким формам незаконного використання коштів, які надані на відбудову, повідомляє «Дзеркало тижня» із посиланням на tagesschau.de. У підсумкових документах представники G7 відзначили антикорупційні реформи, які були проведені у 2014-2016 роках за президентства Порошенка, а також їхнє продовження у 2020-2021 роках.

«Після революції Гідності у 2014 році Україна провела два раунди судової та антикорупційної реформ (2014-2016 та 2020-2021). Ці реформи – як зазначено у висновку Єврокомісії щодо заявки України на членство в Європейському Союзі – сприяли узгодженню української судової системи з принципами верховенства права, зокрема посилення незалежності та підзвітності судової системи та створених антикорупційних органів. (…)  З 2014 року в Україні створено такі інституції: Національне антикорупційне Бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), Національне Агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Агентство з питань повернення та управління активами (АРМА) та Вищий антикорупційний суд (ВАКС). Ці заклади мають широкі мандати й поступово продовжують працювати все більш незалежно», – йдеться у Додатку до Венеційської Декларації міністрів юстиції G7.

Питання корупції є багатовимірною проблемою для України, що включає три позиції, зазначив міністр юстиції ФРН Марко Бушман. Перша проблема полягає в тому, що кожен євро, який втрачений внаслідок корупції і який не можна застосувати для спорядження солдатів та офіцерів ЗСУ, послаблює захист України від агресії росії. По-друге, Україна має намір долучитись до країн Євросоюзу, тому боротьба з корупцією є однією з вимог до всіх членів ЄС. І третя проблема – ефективність відбудови України, яка має відбутися завдяки іноземній допомозі. Країни-донори були б значно демотивовані внаслідок ймовірної втрати значної кількості цих інвестицій у відновлення внаслідок корупції.

У підсумковій Декларації також йдеться про те, що Україна має посилити антикорупційні заходи для прозорого відбору суддів і прокурорів, повідомляє Судово-юридична газета. Важливо забезпечити безперебійне кваліфікаційне оцінювання суддів Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, своєчасне заміщення вакантних посад у суддівському корпусі та належне кадрове забезпечення антикорупційних органів, зокрема ВАКС та САП. На основі рекомендацій та висновків ООН, Європейської Комісії, ОЕСР та GRECO, були визначені ключові пріоритети для постійної підтримки України з боку міністрів юстиції G7:

  • посилення ефективного та адекватного впровадження антикорупційних заходів для прозорого відбору суддів і прокурорів на основі заслуг
  • забезпечення безперебійного кваліфікаційне оцінювання суддів Вищою кваліфікаційною комісією суддів України
  • своєчасне заміщення вакантних посад у суддівському корпусі
  • належне кадрове забезпечення антикорупційних органів, зокрема ВАКС та САП
  • повне та неухильне впровадження планів доброчесності та кодексів етики у державному управлінні та судовій системі України
  • посилення наявних інструментів доброчесності для подолання корупційних ризиків у всіх українських судах, включаючи Верховний Суд, зокрема шляхом поліпшення перевірки декларацій доброчесності суддів та відповідних дисциплінарних проваджень.
  • повне впровадження та подальше посилення чинних превентивних антикорупційних заходів у контрактах, укладених на фізичну реконструкцію установ системи правосуддя.

Як стало відомо, Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Києва наголосив, що Україні потрібно не лише перемогти РФ, а й також здолати корупцію всередині країни, щоб не “стати схожою на Росію”. 

У своїй промові в Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського Блінкен закликав владу України до продовження реформ із тим, щоб вони не лише ухвалювались, а й втілювались та мали відчутний вплив на життя людей. “Це означає викорінення лиха корупції раз і назавжди. Перемога України на полі бою не дасть їй стати частиною Росії. Перемога у війні з корупцією не дасть Україні стати схожою на Росію”, – сказав Блінкен. За його словами, російський диктатор Путін намагається використати корупцію, щоб посіяти розбрат в Україні, й попри помітні досягнення в боротьбі з нею “вісім із десяти українців усе ще вважають, що є закони, писані для еліт і закони для інших”. “Оборона України від корупції має бути такою ж міцною, як і її військова оборона”, – додав Блінкен, навівши серед прикладів такої оборони незалежні суди, вільні ЗМІ, антикорупційну інфраструктуру та проведення вільних і чесних виборів.