Ігроманія – що це? Симптоми, наслідки та лікування ігрової залежності

Ігроманія — це залежність від азартних ігор. Вона проявляється в повторюваному, погано контрольованому бажанні грати, яке руйнівно впливає на відносини з близькими, роботу та фінансове становище.

Деякі люди люблять грати на гроші і просто не можуть зупинитись. В результаті вони програють неймовірні суми, а щоб виплатити їх, залазять у борги та обдурюють близьких. Така поведінка – один із симптомів лудоманії – так серед науковців називається ігрова залежність.

Інша важлива характеристика: людині з цією залежністю важливим є лише результат. Для порівняння: залежні від комп’ютерних ігор люди зазвичай сконцентровані на процесі.

Ігроманія, що це та як лікувати.

Лудоманія — єдина поведінкова залежність, офіційно включена в «Посібник з діагностики та статистики психічних розладів» – це класифікатор захворювань психіки, на який орієнтуються психіатри та психотерапевти у всьому світі.

За деякими оцінками, до 96% людей, які страждають на лудоманію, мають ще мінімум один психічний розлад: депресивний, тривожний, обсесивно-компульсивний, залежність від психоактивних речовин.

Симптоми лудоманії

Якщо ви не знаєте як виявити ігромана, розгляньте дев’ять основних симптомів цього розладу.

  1. Необхідність підвищувати ставки в азартній грі, щоб продовжувати отримувати від неї насолоду.
  2. Неодноразові безрезультатні спроби відмовитися від азартних ігор або хоча б рідше грати в них.
  3. Постійні думки про гру, наприклад, планування наступної ставки або роздуми про те, де взяти на неї гроші.
  4. Поганий самоконтроль, занепокоєння і дратівливість при спробах відмовитися від азартних ігор – так званий синдром скасування.
  5. Сильне бажання негайно зіграти в азартні ігри за будь-якого психічного дискомфорту: тривоги, туги, почуття провини, відчуття безпорадності.
  6. Прагнення повернутися після програшу до того ж місця, де була гра, щоб взяти реванш. Це називається «переслідування програшу».
  7. Брехня членам сім’ї та іншим людям про свою ігрову поведінку.
  8. Внутрішня готовність поставити під загрозу важливі відносини, роботу, кар’єру, освіту задля задоволення потреб азартних ігор.
  9. Схильність регулярно просити, навіть вимагати, у оточення гроші на азартні ігри.

Лудоманія буває епізодичною та стійкою. У першому випадку описані вище симптоми розладу можуть надовго зникати, у другому відзначаються постійно. Залежно від кількості симптомів лудоманію поділяють на три ступені. Якщо у людини 4-5 симптомів із дев’яти — у нього легка лудоманія, якщо 6-7 симптомів – помірна, а якщо 8-9 – важка лудоманія.

Симптоми лудоманії.

У деяких людей із стійкою залежністю від азартних ігор бувають ремісії. Але без лікування ігроманії вони зазвичай тривають лише кілька місяців.

Дізнатися як лікується ігроманія можна в мережі на сайтах спеціалістів які практикують кодування від ігроманії. Також доречними будуть запити «ігроманія що робити» або «як позбутися ігрової залежності».

Наслідки лудоманії

Часто залежність повністю змінює життя людини. Вона руйнує стосунки з близькими та друзями, спричиняє втрату роботи, серйозні фінансові проблеми, підвищує ризик, що людина зважиться на злочин, щоб добути грошей, і в результаті опиниться у в’язниці.

Як і будь-яка інша залежність, лудоманія негативно позначається на загальному стані здоров’я: людина, яка страждає нею, перестає стежити за собою, починає гірше харчуватися, мало спати, відмовляється від фізичної активності. Крім того, вона регулярно зазнає стресу: і під час ігор, і особливо після чергового програшу. Усе це підвищує ризики інших залежностей, наприклад алкогольної.

Ігроманія наслідки.

Згідно з дослідженнями, у лудоманів підвищений ризик вчинення суїциду: приблизно третина людей із цією залежністю, які звертаються за допомогою до фахівців, зізнаються, що вже намагалися накласти на себе руки або думали про це, до того, як звернутися до спеціалістів чи подумати як позбутися ігроманії самостійно.

Лікування лудоманії

Залежність від азартних ігор — серйозний розлад. Замислюючись чи лікується ігроманія, слід знати що лише одиниці здатні впоратися із ним самостійно. Іншим потрібна допомога лікаря: психіатра чи психотерапевта.

Клінічні дослідження показують, що найдієвіший підхід до лікування залежних від ігор — когнітивно-поведінкова терапія. Крім неї можуть бути ефективними психодинамічна терапія, заснована на психоаналізі Зигмунда Фрейда, і техніка мотиваційного інтерв’ю, спрямована на посилення розуміння людиною того, навіщо їй треба змінювати своє життя.

Ігроманія, лікування.

У деяких випадках психотерапевтичне лікування поєднують із застосуванням лікарських препаратів. В основному застосовують антидепресанти та антагоністи опіоїдів.

Існують також групи анонімних ігроманів. За структурою та форматом роботи вони аналогічні більш відомим групам анонімних алкоголіків. Вони також використовують програму позбавлення залежності, що включає 12 кроків, і регулярно проводять збори, на яких члени групи діляться досвідом боротьби з пристрастю до азартних ігор і підтримують один одного.

Як позбутися лудоманії самостійно

Заходи самодопомоги ефективні при епізодичному та легкій лудоманії. Ось деякі з них.

  1. Усвідомте існування проблеми. Поки ви не визнаєте, що страждаєте на лудоманію, у вас не вдасться її перемогти.
  2. Зрозумійте, навіщо вам треба покинути грати. Процес відвикання від азартних ігор завжди болісний. Щоб пройти цей шлях, ви повинні мати серйозну, дійсно важливу для вас мету. Подумайте, чого ви хочете найбільше у житті. Наприклад, зберегти сім’ю, вилізти з боргів, позбутися постійної необхідності брехати, ховатися і прикидатися.
  3. Позбавте себе можливості грати. Насамперед фінансової: сховайте від себе гроші, закрийте кредитні картки, ліквідуйте рахунки для онлайн-ставок, намагайтеся не зберігати готівку, якщо граєте офлайн.
  4. Ускладніть доступ до ігор. Якщо ви граєте офлайн, попросіть гральний заклад додати вас до чорного списку тих, кого пускати в жодному разі не можна. Якщо вам не підуть назустріч, плануйте свої маршрути так, щоб навіть випадково не опинитися поряд із цим місцем. Видаліть програми для азартних ігор з усіх гаджетів.
  5. Знайдіть альтернативу азартним іграм. І тому важливо зрозуміти, яку потребу ви реалізовували з допомогою.
  6. Якщо до гри підштовхує брак азарту, адреналіну та гострих переживань, можна спробувати зайнятися спортом, бажано екстремальним: скелелазінням, гірськими лижами, гірським велосипедом, рафтингом.
  7. Якщо гра була порятунком від нудьги, її можна витіснити зі свого життя за допомогою іншого хобі. Згадайте, що вас захоплювало у дитинстві, у підлітковому віці, і спробуйте знову цим зайнятися – є шанси, що вам сподобається. Також відмінно допомагає справлятися з нудьгою будь-яка фізична активність від занять спортом до вологого прибирання щоденного в будинку.

Більше корисної інформації читайте в рубриці Психологія на нашому порталі.