Брекети та елайнери: що це, їх різновиди та рекомендації щодо встановлення
На сьогоднішній день усе частіше можна побачити брекети у знаменитих людей. Складається враження, що це не лише чудовий спосіб виправити прикус, але й «останній писк моди». Зараз люди не лише не соромляться брекетів, як це було ще кілька років тому, а навпаки – радо встановлюють і демонструють їх. Що ж таке брекети і для чого вони потрібні?
Що таке брекети?
Під брекетами розуміють незнімну конструкцію, яку використовують для того, щоб вирівняти зуби і виправити прикус. Вони являють собою замки, які кріпляться на зуби, і спеціальну металеву дугу. Все це чинить м’яку дію на зубний ряд і за певний час виправляє всі недоліки.
- Деякі люди вагаються чи ставити брекети. Але це не лише естетична проблема. Якщо є неправильний прикус, то можуть виникнути:
- Проблеми із жуванням. Людина з неправильним прикусом не може нормально пережовувати їжу. Якщо це відбувається постійно, то будуть проблеми із травленням.
- Проблеми із скронево-щелепними суглобами. Це призводить до головного болю і шуму у вухах. А вилікувати такі патології складно.
- Передчасна втрата зубів і емалі. Адже навантаження на зубний ряд відбувається нерівномірно.
- Проблеми із дикцією.
- Проблеми із протезуванням зубів. Так часто буває, що лікар-ортопед направляє спочатку до ортодонта і лише тоді береться за протезування. Адже інакше виконати маніпуляції неможливо.
- Неможливість нормально доглядати за зубами.
- Асиметрія обличчя, адже зуби розміщені нерівномірно.
- Естетичний вигляд. Нерівні зуби впливають на психологічний стан і доставляють дискомфорт при розмові та під час усмішки.
Кому протипоказані брекети?
Не всі можуть носити брекети, адже є ряд протипоказів, які стосуються носіння брекет-систем:
- Якщо немає великої кількості постійних зубів. Тоді зафіксувати брекети неможливо.
- Дуже важкі системні захворювання.
- Серйозні інфекційні патології і проблеми.
- Наявність злоякісних і доброякісних новоутворень.
- Дуже серйозні захворювання опорно-рухового апарату.
- Новоутворення у ротовій порожнині.
- Дуже хворі зуби.
- Критично незадовільна гігієна ротової порожнини.
- Незадовільний психічний стан.
- Наркоманія. Алкоголізм.
Якщо є протипокази, які можна виправити, то брекети варто ставити лише після усунення недоліків. Наприклад, потрібно провести гігієнічну чистку ротової порожнини, видалити хворі зуби, вилікувати карієс і зубні канали. Для дітей відсутність постійних зубів не є проблемою, адже лікування починають тоді, коли всі зуби з’являться. А от з психічно нестійкими людьми лікар не зможе працювати, адже потрібна комунікація і взаємоспівпраця.
Брекети встановлює лікар-ортодонт.
Які бувають брекети?
Брекети можна поділити на кілька груп. За місцем кріплення вони бувають лінгвальні та вестибулярні. Вестибулярні встановлюються на зовнішню сторону зубів. Такі брекети помітні. Вони з’явилися уже давно і користуються великою популярністю. А лінгвальні брекети встановлюють із внутрішньої сторони зубів. Вони непомітні. І можуть бути застосовані у тих людей, які не хочуть, щоб їх бачили з брекетами.
За способом кріплення брекети бувають лігатурні і безлігатурні. У лігатурних кріплення дуги до замочка відбувається за допомогою резинок, які називають лігатурами. Безлігатурні мають дугу, яка знаходиться в пазах замочків і може вільно там переміщатись.
Є кілька видів брекетів:
- Металічні – досить недорогі, міцні, лікування з їхньою допомогою відбувається швидко. Вони не фарбуються від напоїв. Але їх дуже помітно і інколи можна травмувати ротову порожнину.
- Керамічні – їх непомітно, вони дуже естетичні. Але за міцністю трохи поступаються металевим.
- Сапфірові – дуже гарні, прозорі, їх зовсім непомітно. Вони м’яко діють на зуби, з ними є зовсім небагато больових відчуттів. Носити такі брекети дуже комфортно. Але вони є досить дорогими, а лікуватися ними найдовше.
Вид брекетів визначає лікар з огляду на потреби і бажання пацієнта. Різні типи брекетів вирівнюють зуби, питання лише в тривалості лікування, ціні і естетичному вигляді.
Зазвичай встановлюють брекети від 40 хвилин до 2-х годин. Це клопіткий процес, який вимагає акуратності. Знімати самому брекети не можна, бо все може повернутися на початковий рівень. За брекетами потрібен спеціальний догляд за допомогою специфічних зубних щіток.
Що таке елайнери?
Інколи замість брекетів встановлюють елайнери. Це дуже щільні прозорі капи, які зроблені із композитного і еластичного медичного матеріалу. Їх виготовляють виключно під зуби кожного пацієнта. Вони повторюють форму зубного ряду. Їх дуже зручно чистити і знімати.
Вони можуть виправити нерівність зубного ряду, зубні проміжки, скупченість зубів. Але елайнери не можуть виправити складні аномалії прикусу. Елайнерів практично не видно, вони зручні, вирівнюють м’яко. Процес лікування триває від 6 –ти місяців до 2-х років. Зазвичай капи вирівнюють зуби довше, ніж брекети. Але вони не створюють металевий присмак у роті і є дуже естетичними. З ними дуже комфортно, їх можна зняти самостійно. При цьому, елайнери можуть охоплювати «мертві зони», тобто такі, з якими не справляються брекети.
Поставити брекети чи елацнери – вирішує лише лікар. Не варто боятися ставити такі системи, адже це корисно для фізичного і психічного здоров’я.