Авокадо: корисні властивості та маловідомі факти про авокадо

Сучасні дієтологи все частіше радять включати до раціону авокадо, яке ще називають алігаторовою грушею. Цей дар природи тропіків обирають прибічники здорового харчування, а кухарі пропонують чимало рецептів, до складу яких входить відповідний плід.

Що цікавого відомо про такий унікальний фрукт, який також іноді називають і овочем, як його вибрати та чи можна відповідну «диковинку» виростити українцям у домашніх умовах, читайте далі.

Чому авокадо називають суперфудом?

Авокадо

Таке прізвисько тропічний плід отримав не випадково. Його надзвичайна корисність та лікувальні властивості були доведені багатьма фахівцями, що досліджували відповідну культуру.

Встановлено, що склад авокадо багатий корисними для організму жирами, здатними оперативно й дієво тамувати голод та стабілізувати рівень цукру в крові. У ньому міститься калій та магній, рибофлавін, фолат, ніацин і пантотенова кислота, а ще життєво необхідні вітаміни К, Е, С та В6. Крім того, «алігаторова груша» відома як джерело бета-каротину, лютеїну й жирних кислот омега-3.

Один плід містить близько половини денної норми клітковини, а навіть половинка його забезпечує тривале відчуття ситості – це відмінне рішення для боротьби з надмірною вагою.

Крім того, дослідження науковців показали багато цілющих та профілактичних ефектів авокадо, перелік яких поданий нижче.

Авокадо

  1. Підтримка здоров’я серцево-судинної системи. Комплекс речовин, зокрема бета-ситостерин, що містить плід, нормалізує рівень холестерину та є попередженням розвитку кардіологічних хвороб.
  2. Зниження ризику онкології. Надпотужними протизапальними властивостями, здатними боротися з раком, характеризується кісточка авокадо. Зараз триває робота над розробкою препаратів на основі відповідного компоненту, які будуть використовуватися для лікування онкохворих.
  3. Зміцнення ментального здоров’я. Включити екзотичний фрукт варто для попередження нервових розладів, стресів та депресій, для нормалізації сну та апетиту. Доведена його здатність стимулювати продукування серотоніну, норадреналіну та дофаміну.
  4. Профілактика цукрового діабету. Іранські науковці довели, що авокадо нейтралізує метаболічний синдром, що є симптомом відповідного недугу, а ще плід гальмує процес утворення тромбів.
  5. Детоксикація організму, зокрема печінки. Досліди, коли дві групи щурів годували отрутою, і одній із них разом із токсичним препаратом давали авокадо, показали, що в хвостатих їдоків цього плоду печінка зазнала менших ушкоджень.
  6. Підвищення лібідо у чоловіків. Дана тропічна культура зарекомендувала себе відмінним афродизіаком, здатним допомагати під час статевих розладів. Вона нормалізує роботу репродуктивної системи, підвищує чоловічу силу й знімає відчуття втоми після фізичних навантажень.
  7. Омолодження шкіри. Завдяки вживанню авокадо, зморшки на обличчі розгладжуються, епідерміс зволожується, набуваючи пружності та еластичності. Плід за умови регулярного вживання зміцнює волосся та нігті.

Крім того, цей чудодійний дар природи є корисним для вагітних – він сприяє повноцінному розвиту й росту плоду.

Цікавинки про екзотичний фрукт

Авокадо

Нещодавно археологи довели, що рослини-пращури авокадо були поширені на території сучасного штату Аризона й на Півночі Каліфорнії. До цих досліджень вважалось, що плід має одну батьківщину – високогірні регіони Мексики.

У древніх ацтеків авокадо вважали атрибутом благополуччя, кохання та плодовитості. У їжу його ці племена вживали задовго до початку нашої ери.

Дерево, що дає такі плоди, належить до сімейства лаврових – саме тих, лист яких широко використовується як спеція. Усього відомо приблизно півтисячі сортів цього представника флори. Кожен сорт відрізняється плодами певної ваги та форми. Найпопулярнішим і найсмачнішим вважається сорт Hass.

Дозріти плід авокадо може лише тоді, коли його зірвати. Якщо цього не зробити, він може собі висіти на гілці до півтора року, лишаючись при цьому недозрілим. Щоб фрукти дійшли до потрібної кондиції після того, як їх зібрали, їм треба полежати пару тижнів. Після цього відповідні дари природи можна їсти.

Шкірку плоду вживати не слід – вона містить токсичну речовину – персин. Аналогічний отруйний компонент міститься також у корі та листі цього дерева. Для людини в невеликій кількості він небезпеки не представляє, на відміну від домашніх тварин.

Авокадо

Вегетаріанська кухня по праву вважає авокадо гідним замінником м’яса та вершкового масла. Вегани додають цей грушовидний фрукт у багато страв, від бутербродів та салатів до морозива та десертів. Таку можливість дає висока жирність такого харчового продукту, що складає близько 15%.

За даними статистики, зараз в Україна споживається приблизно 2,5 тисячі тон авокадо впродовж одного року. Враховуючи, що одне дерево за аналогічний період дає до 30 кг плодів, можна зробити висновок, що наші співвітчизники з’їдають щороку врожай більш, ніж 800 дерев.

Педіатри дійшли висновку, що даний фрукт, який поєднує в собі м’якість, корисність і нейтральні смакові якості, ідеально використовувати для першого прикорму немовлят.

Розрізаний грушоподібний плід має здатність темніти, але цій проблемі можна запобігти, якщо зріз збризнути лимонним соком.

Рецептів з цим плодом є сотні. Сучасним трендом є суші, тости та різноманітні муси з ним. У мексиканській кухні даний фрукт є одним із основних продуктів.

Як виростити авокадо вдома?

Як виростити авокадо вдома?

Існує три способи, що дозволяють це зробити.

  1. Кісточку кладуть у високу склянку чи іншу посудину вузької форми. У цей резервуар наливають воду так, щоб вона закривала насінину наполовину. Далі ємність виставляють на світло (можна на підвіконня). Стежать, щоб рівень води був достатнім. Згодом з’являється корінець. Після цього кісточку можна пересаджувати в ґрунт.
  2. Кісточку одразу саджають у землю, розташовуючи її гострим кінчиком догори. Верхня частина насінини має бути на поверхні ґрунту. Горщик ставлять у добре освітлене місце та поливають через кожні пару днів. Росток має з’явитися через два-три місяці.
  3. Кісточку виймають, добре промивають та підсушують. За допомогою ножа або шила в ній роблять кілька отворів. У кожен із них вставляють зубочистку. Далі наливають у баночку воду, а кісточку ставлять на її дно пласкою стороною вниз (ця частина має бути занурена в рідину). Стежачи за рівнем води та за тим, щоб зубочистки лишалися сухими, чекають появи росточка. Коли він появився, кісточку обережно, щоб не пошкодити паросток, пересаджують у горщик.

Якщо виявити достатньо багато терпіння та дбайливості, можна діждатися вдома і врожаю плодів цього вічнозеленого дерева, висота якого в дикій природі сягає до 25 метрів.

Джерело